V tejto časti využijeme fakty prezentované v predchádzajúcich dvoch častiach, a to na hľadanie maxima a minima funkcie vzhľadom na danú podmnožinu definičného oboru.
Definícia globálnych extrémov. Nech je nejaká podmnožina definičného oboru funkcie . Hovoríme. že funkcia má v bode globálne maximum na [globálne minimum na ], ak [resp., ] pre každý bod . Globálne maximum a minimum súhrnne nazývame globálnymi extrémami na množine .
V aplikáciách sa najčastejšie stretávame s prípadom, keď množina je uzavretá časť roviny ohraničená nejakou krivkou . Vtedy pri určovaní globálnych extrémov funkcie na postupujeme nasledovne:
1. Určíme najprv tie lokálne extrémy funkcie , ktoré patria do vnútra množiny .
2. Potom vypočítame viazané extrémy funkcie na hranici množiny , ktorá je tvorená krivkou .
3. Napokon z takto stanovených hodnôt určíme globálne extrémy funkcie na množine .
Poznámka. Hraničná krivka nie je vždy určená rovnicou tvaru , a teda nie vždy je možné na určenie viazaných extrémov použiť Lagrangeovu metódu. V takom prípade na stanovenie najmenšej a najväčšej hodnoty funkcie na krivke používame dosadzovaciu metódu, ktorú vysvetlíme na nasledujúcom príklade.
-
Príklad 1.
Vypočítajte globálne extrémy funkcie
na množine , ktorou je trojuholník
v rovine s vrcholmi , , .
Riešenie: Postupujeme podľa schémy uvedenej vyššie.
1. Najprv určíme lokálne extrémy funkcie patriace do vnútra nášho trojuholníka. Ako vieme, kandidáti na lokálne extrémy, čiže stacionárne body, spĺňajú rovnice , teda . Odtiaľ je zrejmé, že jediným stacionárnym bodom je bod . Avšak bod evidentne neleží vnútri nášho trojuholníka! Záver: Vnútri trojuholníka funkcia nemá lokálne extrémy. (Pre zaujímavosť, keďže , , , a teda , tak podľa časti (2) nášho D-testu je jasné, že v bode má funkcia lokálne minimum. V danom kontexte je však táto informácia irelevantná, pretože sa netýka vnútra oblasti .)
2. Teraz vypočítame najväčšiu a najmenšiu hodnotu funkcie na hranici trojuholníka . Hranica pozostáva z troch úsečiek , a , a nie je možné vyjadriť ju v tvare pre diferencovateľnú funkciu . Preto postupne každú z uvedených troch úsečiek vyjadríme samostatnou rovnicou a budeme pokračovať dosadzovacou metódou.
Úsečka je určená rovnicou pre . Na tejto úsečke funkcia má tvar . Bude nás teda zaujímať funkcia . Je zrejmé, že kvadratická funkcia má svoje minimum v bode , teda na intervale je klesajúca a na intervale je rastúca. Jej maximum na intervale sa preto dosiahne v jednom z koncových bodov; keďže , dosahuje sa v oboch súčasne. Záver: Funkcia na úsečke nadobúda najmenšiu hodnotu , a to v bode (nezabúdajme, že teraz máme ) a najväčšiu hodnotu v bodoch a .
Úsečka je opísaná rovnicou pre . Na nej funkcia má tvar . Tentoraz teda vyšetrujeme funkciu . Ide opäť o kvadratickú funkciu s minimom v bode , čo je mimo nášho intervalu . Na uvedenom intervale je teda funkcia rastúca, s najmenšou hodnotou a najväčšou hodnotou . Záver: Funkcia na úsečke nadobúda najmenšiu hodnotu v bode a najväčšiu hodnotu v bode .
Úsečka je určená rovnicou pre . Tu pre funkciu máme . Napokon sa teda zaoberáme funkciou . To je zasa kvadratická (a konvexná) funkcia, ktorej minimum je v bode spĺňajúcom rovnosť , teda v bode , ktorý je mimo intervalu . Preto funkcia je pre rastúca, čiže pre jej extrémy na tomto intervale máme a . Záver: Funkcia na úsečke nadobúda najmenšiu hodnotu (pre , t.j. v bode ) a najváčšiu hodnotu (pre , t.j. v bode ).
3. Čaká nás finále - zhrnutie faktov získaných vyššie. Najprv sme zistili, že vnútri trojuholníka naša funkcia nemá lokálne extrémy. Potom sme na hranici trojuholníka identifikovali najväčšiu hodnotu v bode a najmenšiu hodnotu v bode . Uvedené dve hodnotu sú teda aj globálnymi extrémami funkcie na množine .
-
Príklad 2.
Vypočítajte najmenšiu a najväčšiu
hodnotu funkcie
na kruhu so stredom v
počiatku súradnicovej sústavy a s polomerom .
Riešenie: Opäť použijeme predchádzajúcu schému.
1. Lokálne extrémy. Rovnice majú po výpočte parciálnych derivácií tvar , a teda jediným stacionárnym bodom je bod . Keďže a , podľa D-testu má funkcia v bode lokálne minimum. Bod tentoraz leží vnútri kruhu , a teda v ďalšom s ním budeme počítať. Záver: Vnútri kruhu má naša funkcia jeden lokálny extrém, a to lokálne minimum v bode s hodnotou .
2. Viazané extrémy. Hranica kruhu je kružnica s
rovnicou . Hľadáme teda najmenšiu a najväčšiu
hodnotu funkcie na krivke , pričom
.
Použijeme Lagrangeovu metódu; podľa (4.16) sú
"kandidáti" na extremálne hodnoty dané riešeniami sústavy
rovníc
3. Zhrnutie. Z faktov získaných vyššie je už jednoduché urobiť celkový záver: Funkcia na množine nadobúda globálne minimum s hodnotou v bode a globálne maximum s hodnotou v bode .