Z mnohých vlastností determinantu uvedieme nasledujúcich pät', ktoré zároveň umožňujú jeho rýchly výpočet (v kombinácii s metódou v predchádzajúcej časti): D1: Ak je matica, ktorá vznikne z aplikáciou jednej riadkovej operácie O1, tak . D2: Nech matica vznikne z pomocou riadkovej operácie O2, t.j. tak, že niektorý riadok matice sa vynásobí konštantou . Potom . D3: Aplikáciou riadkovej operácie O3 sa determinant nemení. D4: Ak v matici je niektorý riadok násobkom iného riadku, tak . D5: Ak je trojuholníková matica, tak jej determinant je súčinom jej diagonálnych prvkov, čiže . Poznámka. Pravidlá analogické D1-D4 platia aj pre stĺpce a stĺpcové operácie s maticami.
Z uvedeného ihneď vyplýva, že determinant štvorcovej matice typu možno počítať napr. nasledovne: Použitím krokov A1-A3 upravíme maticu do Gaussovho tvaru -- to bude automaticky trojuholníková matica, ktorej determinant je (podl'a D5) súčinom jej diagonálnych prvkov. Pri výpočte nezabúdame zmenit' znamienko determinantu pri kažej výmene dvoch riadkov (pravidlo D1) a vynásobit' determinant konštantou pri každom použití riadkovej operácie O2 (pravidlo D2).
Bystrý čitatel' iste l'ahko nájde mnohé zjednodušenia tohoto algoritmu. Napríklad, vytváranie vedúcej jednotky v každom riadku nie je postatné; ak pri úpravách vznikne nulový riadok, je -- podl'a D4 -- determinant automaticky rovný nule; na vhodnom mieste (mnoho núl v niektorom riadku alebo stĺpci) môže byt' výhodné prejst' k rozvoju determinantu podl'a 3.1.8, atd'
Dôsledkom uvedeného algoritmu a tvrdení v 3.1.6 je nasledujúci závažný fakt: K štvorcovej matici existuje inverzná matica práve vtedy, ked' .
Príklad 7.
Kombináciou rôznych metód vypočítajme
determinant
Riešenie: Pri výpočte budeme používat' kódovanie riadkových
resp. stĺpcových operácií podobne ako v 3.1.4
(riadky označujeme , stĺpce ); súčasne v
zátvorke budeme uvádzat', ktoré pravidlo
na výpočet determinantu používame: